Komorný orchester Technik
Slovenská technická univerzita - vysokoškolský umelecký súbor TECHNIK

HISTÓRIA

Vysokoškolský umelecký súbor TECHNIK pri Slovenskej technickej univerzite v Bratislave vznikol v roku 1953. Postupne sa v ňom vytvorili tri samostatné umelecké telesá – folklórny súbor, spevácky zbor a komorný orchester.

Komorný orchester súboru TECHNIK začal písať svoju históriu v roku 1965, keď sa vyčlenil z orchestra sprevádzajúceho spevácky zbor a tanečný súbor. Pri jeho zrode stála dvojica nadšených hudobníkov a skvelých organizátorov Jindřich Drmola a Zdeněk Somora. Pod ich vedením sa orchester ako amatérske teleso postupne posúval na profesionálnu priečku. Ďalšou osobnosťou, ktorá sa výraznou mierou zaslúžila o jeho umelecký rast, bol prof. Ján Pragant. Štafetu od neho prevzal mladý nadšenec, talentovaný dirigent Mirko Krajči, ktorý je v súčasnosti aj jeho umeleckým vedúcim. V rokoch 1999 - 2007 bol dirigentskou posilou orchestra Martin Leginus.

Vysoká interpretačná úroveň otvorila orchestru dvere na množstvo festivalov a  prehliadok doma i v zahraničí. Predstavil sa na koncertoch v Anglicku, Portugalsku, Španielsku, Francúzsku, Taliansku, Nemecku, Rakúsku, Turecku, Grécku, Chorvátsku, Maďarsku a Poľsku. Jeho vystúpenia sa všade stretávali s veľkým ohlasom. Komorný orchester súboru Technik za svoje umenie získal niekoľko významných ocenení.

TOP aktuality:

Odoberajte pozvánky na naše koncerty

Niekoľkokrát ročne vás e-mailom pozveme na naše nové koncerty.
Prihláste sa k odoberaniu

Podporte nás 2 % z dane

Podporte financovanie potrieb pre hudobné nástroje, propagačných materiálov a častejších koncertov -  venujte svoje 2 % z dane Techniku. ĎAKUJEME!

Sledujte nás aj na YouTube

Spustili sme aj vlastný kanál na YouTube a ak chcete informácie o našich nových videách a máte Google účet (alebo YouTube účet), kliknite na našej YouTube stránke aj na červené tlačidlo "Prihlásiť sa na odber". YouTube vás o novom pridanom videu upozorní na hlavnej stránke, v sekcii Odbery, prípadne aj e-mailom.

Dostali sme sa do hlavných správ RTVS!

V sobotu 5.12.2015 odvysielala RTVS v hlavných večerných správach reportážny príspevok  k 50. výročiu založenia nášho orchestra. Pozrieť si ju môžete na našom YouTube (samostatne) alebo v TV archíve RTVS (od 41. minúty).

Zúčastnili sme sa festivalu FIMU 2014 v Belforte

Po niekoľkoročnej pauze sme sa v dňoch 7.-9. júna 2014 opäť zúčastnili na medzinárodnom multižánrovom hudobnom festivale FIMU vo francúzskom Belforte - www.fimu.com.

Stali sme sa víťazmi aj v súťaži Divertimento Musicale 2013

Aj v roku 2013 sme sa z festivalu vrátili s hlavnou Cenou za najlepší výkon v súťaži v kategórii komorné orchestre, Zlaté pásmo s pochvalou poroty. VIAC

Príď medzi nás

Hráš na sláčikový hudobný nástroj a máš chuť si zahrať v orchestri? Príď medzi nás a zaži s nami množstvo zábavy! Členstvo nie je podmienené vekom, školou, ani profesiou. Príď sa pozrieť na ktorýkoľvek nácvik a najlepšie aj s nástrojom.

Boli sme na festivale v Ahrensburgu

V dňoch 23.-25.3.2012 sa Komorný orchester Technik zúčastnil 13. ročníka medzinárodného festivalu komorných orchestrov v nemeckom Ahrensburgu. Viac info na hlavnej stránke.

Získali sme hlavnú cenu súťaže Divertimento Musicale 2011

Odborná porota ocenila výkon nášho orchestra hlavnou cenou súťaže a diplomom "za profesionálny výkon amatérskeho telesa". VIAC

Technik nahral ďalšie CD

Komorný orchester Technik v priebehu roka 2010 nahral a v apríli 2011 vydal ďalšie CD, tentokrát s tvorbou Mirka Krajčiho. VIAC