Komorný orchester Technik
Slovenská technická univerzita - vysokoškolský umelecký súbor TECHNIK
   
 
 

Úspešne sme reprezentovali v Belforte (2014)

V dňoch 7.-9. júna 2014 sme sa opäť zúčastnili na medzinárodnom multižánrovom hudobnom festivale FIMU vo francúzskom Belforte - www.fimu.com.  V rámci festivalu sme vystúpili s dvoma samostatnými koncertmi v Katedrále St. Christophe pre spolu viac ako 800 poslucháčov.

Predstavili sme sa repertoárom, ktorý tvorila Komorná symfónia „Azoth“ - dielo z aktuálnej tvorby slovenského skladateľa Mirka Krajčiho a Serenáda pre sláčikový orchester C dur, op. 48 P. Iljiča Čajkovského. Vďaka možnosti porovnania s inými podobnými telesami sme účasťou na festivale sme Slovensko a Slovenskú technickú univerzitu reprezentovali na vysokej úrovni.

Diplom Techniku a hlavna cena Divertimento Musicale 2013Špeciálny záujem vyvolala pritom práve súčasná slovenská tvorba Mirka Krajčiho. Pozrite si výber fotografií z koncertov Techniku v Belforte (na Facebooku).

Zaujímavé zážitky sme mali už od okamihu príchodu na festival. Už pri vystupovaní z autobusu a registrácii sme sa stali súčasťou nakrúcania reportáže televíznej stanice France3 o predfestivalovej atmosfére a zaujímavostiach. Pozrite si jej záznam na Youtube.

O festivale

V roku 2014 sa konal už 28. ročník festivalu univerzitnej hudby FIMU, na ktorom sa pravidelne zúčastňuje približne 3000 hudobníkov a spevákov z 30 krajín, ktorí po dobu 3 dní vystupujú na 250 koncertoch na 15 koncertných miestach - v sálach, kostoloch, na námestiach a exteriérových pódiach po celom centre mesta. Historické mestečko Belfort sa tak počas festivalu premení na mesto plné hudby symfonických a komorných orchestrov, speváckych zborov, skupín žánrov etno a folklóru, džezu, rockovej či experimentálnej elektronickej hudby. Aj vďaka bezplatnému vstupu festival FIMU každoročne navštívi okolo 80000 divákov. Festival FIMU a aktuality z neho je najlepšie sledovať na jeho  facebookovej stránke www.facebook.com/FimuOfficiel.

Na záver pridávame významnú informáciu: účasť Komorného orchestra Technik na festivale FIMU a s ňou spojená reprezentácia Slovenska sa uskutočnila aj vďaka finančnej podpore Ministerstva kultúry SR.

ss

 

 

 

 

Zlaté pásmo s pochvalou poroty pre Technik

Diplom Techniku a hlavna cena Divertimento Musicale 2013

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10152413392574064.1073741828.73949899063

 

v
Komorný orchester TECHNIK v rámci tohto Festivalu zrealizoval dva samostatné koncerty. V dňoch 7.6.2014 a 8.6.2014 sa v Katedrále St. Christophe predstavil KO Technik repertoárom, ktorý tvorili diela z aktuálnej tvorby slovenského skladateľa Mirka Krajčiho a P.Iljiča Čajkovského.

Katedrála Saint-Christophe je veľmi kvalitnou koncertnou sieňou, má vynikajúcu akustiku, priestor pre orchester a početné publikum ( cca 350 – 400 miest ).
Účasťou na festivale KO Technik na výbornej úrovni prezentoval svoju zastrešujúcu organizáciu – Slovenskú technickú univerzitu ( STU ) a svojim výkonom sa vyrovnal tým najlepším súborom.
Organizátori festivalu, hostia, ako aj poslucháči vysoko ocenili oba koncerty KO Technik, a to nielen priamou reakciou počas a po koncerte, ale aj záujmom o dielo skladateľa Mirka Krajčiho.
Oba koncerty KO Technik v rámci festivalu v dňoch 7.6.2014 a 8.6.2014 navštívilo spolu cca 800 poslucháčov.
Organizátori festivalu, hostia, ako aj poslucháči vysoko ocenili oba samostatné koncerty KO Technik, a to nielen priamou reakciou počas a po koncertoch, ale aj záujmom o dielo skladateľa Mirka Krajčiho.

V dňoch 10. – 11. mája 2013 sa Komorný orchester Technik zúčastnil celoštátneho kola 26. ročníka festivalu Divertimento Musicale v Rimavskej Sobote, súťažnej prehliadky neprofesionálnych komorných hudobných telies.

Na festivale s sme sa stretli s takmer dvesto mladými hudobníkmi z celého Slovenska. A odišli sme z neho víťazne: Komorný orchester Technik získal Cenu za najlepší výkon v súťaži v kategórii komorné orchestre, Zlaté pásmo s pochvalou poroty.

Členmi poroty boli Doc. Mgr. art. Pavol Tužinský (predseda poroty, významný slovenský dirigent a pedagóg), Mgr. art. Bartolomej Buráš (riaditeľ Konzervatória v Košiciach), Mgr. art. Ján Pipta (hudobník), Jaroslav Stráňavský (zvukový majster) a Mgr. Markéta Ježíková (tajomníčka poroty, NOC).

Technik - pozvanka na koncertPodľa predsedu poroty „tento ročník súťaže mal vynikajúcu úroveň. Jednoznačne môžeme povedať, že nebolo porazených, resp. slabých umeleckých výkonov. Víťazmi boli všetci súťažiaci neprofesionálni hudobníci, členovia malých hudobných telies a komorných orchestrov, pretože odovzdali kus poctivej umeleckej práce a spôsobili radosť nielen sebe, ale predovšetkým nám poslucháčom v Dome kultúry...Mali sme možnosť niektoré telesá hodnotiť už profesionálnymi kritériami, čo je mimoriadne“.

Ďakujeme porote za jej hodnotenie, a organizátorom za výbornú atmosféru a krásny zážitok!

Vyhlasovateľom a odborným garantom 26. ročníka celoštátnej súťaže komornej hudby – Divertimento musicale bolo Národné osvetové centrum z poverenia Ministerstva kultúry SR. Organizačným garantom a realizátorom celoštátneho kola bolo Mestské kultúrne stredisko Rimavská Sobota v spolupráci so Základnou umeleckou školou, podujatie sa uskutočnilo s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR.

Články, fotografie a video z koncertov a z vyhodnotenia:

 

Plagát a program

Viac informácií:

Páči sa vám to? Dajte nám to vedieť aj na Facebooku!
 

 
TOP aktuality:

Odoberajte pozvánky na naše koncerty
 

Niekoľkokrát ročne vás e-mailom pozveme na naše nové koncerty.
Prihláste sa k odoberaniu

Podporte nás 2 % z dane

Podporte financovanie potrieb pre hudobné nástroje, propagačných materiálov a častejších koncertov -  venujte svoje 2 % z dane Techniku. ĎAKUJEME!

Sledujte nás aj na YouTube

Spustili sme aj vlastný kanál na YouTube a ak chcete informácie o našich nových videách a máte Google účet (alebo YouTube účet), kliknite na našej YouTube stránke aj na červené tlačidlo "Prihlásiť sa na odber". YouTube vás o novom pridanom videu upozorní na hlavnej stránke, v sekcii Odbery, prípadne aj e-mailom.

Dostali sme sa do hlavných správ RTVS!

V sobotu 5.12.2015 odvysielala RTVS v hlavných večerných správach reportážny príspevok  k 50. výročiu založenia nášho orchestra. Pozrieť si ju môžete na našom YouTube (samostatne) alebo v TV archíve RTVS (od 41. minúty).

Zúčastnili sme sa festivalu FIMU 2014 v Belforte

Po niekoľkoročnej pauze sme sa v dňoch 7.-9. júna 2014 opäť zúčastnili na medzinárodnom multižánrovom hudobnom festivale FIMU vo francúzskom Belforte - www.fimu.com.

Stali sme sa víťazmi aj v súťaži Divertimento Musicale 2013

Aj v roku 2013 sme sa z festivalu vrátili s hlavnou Cenou za najlepší výkon v súťaži v kategórii komorné orchestre, Zlaté pásmo s pochvalou poroty. VIAC

Príď medzi nás

Hráš na sláčikový hudobný nástroj a máš chuť si zahrať v orchestri? Príď medzi nás a zaži s nami množstvo zábavy! Členstvo nie je podmienené vekom, školou, ani profesiou. Príď sa pozrieť na ktorýkoľvek nácvik a najlepšie aj s nástrojom.

Boli sme na festivale v Ahrensburgu

V dňoch 23.-25.3.2012 sa Komorný orchester Technik zúčastnil 13. ročníka medzinárodného festivalu komorných orchestrov v nemeckom Ahrensburgu. Viac info na hlavnej stránke.

Získali sme hlavnú cenu súťaže Divertimento Musicale 2011

Odborná porota ocenila výkon nášho orchestra hlavnou cenou súťaže a diplomom "za profesionálny výkon amatérskeho telesa". VIAC

Technik nahral ďalšie CD

Komorný orchester Technik v priebehu roka 2010 nahral a v apríli 2011 vydal ďalšie CD, tentokrát s tvorbou Mirka Krajčiho. VIAC

Nájdete nás aj na Facebook-u

Vážení priaznivci, orchester Technik nájdete aj na stránkach facebook-u...

>> Archív starších správ
 

 

 


© 2008 - 2017   -   Komorný orchester TECHNIK. Patríme pod Vysokoškolský umelecký súbor TECHNIK a STU Bratislava

 

Facebook  -  YouTube  -  Google+